WARUNKI ZALICZENIA PRZEDMIOTU
WARUNKI ZALICZENIA PRZEDMIOTU CHEMIA ANALITYCZNA I INSTRUMENTALNA
KIERUNEK FARMACJA
Przedmiot może być zaliczony po osiągnięciu wszystkich efektów uczenia się przewidzianych przewodnikiem dydaktycznym (sylabusem). Sylabus przedmiotu opracowano na podstawie aktualnego standardu kształcenia dla kierunku farmacja (rozporządzenie MNiSW z dnia 24 sierpnia 2016 r. Dz. U., poz. 1434) oraz zatwierdzonego programu kształcenia (Uchwała Senatu UM w Łodzi nr 63/2017 z dnia 27 kwietnia 2017 r.).
Każdy efekt uczenia się oceniany jest osobno, w skali punktowej od 0 do 5.
Ostateczna ocena zaliczająca przedmiot stanowi wypadkową oceny wszystkich efektów w następującej proporcji: 50% - wiedza (W); 40% - umiejętności (U); 10% - kompetencje (K)
- Pracownia analizy klasycznej trwa 10 tygodni i obejmuje następujące elementy:
-
- Nauka wykonywania czynności laboratoryjnych zapewniających jakość w metodach analitycznych. Poziom zdobytych umiejętności oceniany jest w czasie zajęć, przez prowadzących, na podstawie „przedłużonej obserwacji”. Znajomość czynności laboratoryjnych oceniana jest również teoretycznie na podstawie instrukcji zamieszczonych na stronie Zakładu. Szczegółowy wykaz czynności ocenianych znajduje się w laboratorium. Efekt uczenia się oceniany jest w skali od 0 do 5 punktów (U). Uzyskanie 1 punktu oznacza osiągnięcie efektu w stopniu dostatecznym.
- Zadania rachunkowe zapewniające umiejętność rozwiązywania zadań w zakresie klasycznej analizy ilościowej. Umiejętności te zdobywane są w ramach pracy własnej studentów i oceniane są każdorazowo na początku ćwiczeń oraz w czasie kolokwium.
- Nauka wykonania analizy ilościowej metodami klasycznymi. Studenci wykonują samodzielnie oznaczenia (według przedstawionego spisu ćwiczeń). Wykonanie każdego zadania punktowana jest w zależności od dokładności uzyskanego wyniku (< 1% błędu – 5 punktów, 1% do < 1,5% - 4 punkty, 1,5 do < 2% - 3 punkty, 2% do < 2,5% - 2 punkty, 2,5% do < 3% - 1 punkt, ≥ 3% – 0 punktów). Średnia uzyskanych wyników stanowi ocenę zdobytej umiejętności od 0 do 5 punktów (U). Uzyskanie 1 punktu oznacza osiągnięcie efektu w stopniu dostatecznym.
- Przewidziane efektami uczenia się kompetencje społeczne oceniane są w czasie trwania ćwiczeń i wykładów, w skali od 0 do 5 punktów (K). Uzyskanie 1 punktu oznacza osiągnięcie efektu w stopniu dostatecznym.
- Na ostatnich zajęciach laboratoryjnych odbędzie się pisemny sprawdzian umiejętności rozwiązywania zadań rachunkowych (średnia od 0-5 punktów (U)) oraz wiedzy z zakresu metody analizy ilościowej: analizy wagowej i analizy objętościowej oraz zasad wykonywania czynności laboratoryjnych. Efekt uczenia się oceniany jest w skali od 0 do 5 punktów (W). Uzyskanie 1 punktu oznacza osiągnięcie każdego efektu w stopniu dostatecznym. Powyższy sprawdzian nie jest obowiązkowy.
Zaliczenie przedmiotu w semestrze zimowym pozwala na uzyskanie punktów ECTS przewidzianych w tym okresie. Ocena obliczana jest na podstawie zgromadzonych punktów.
- Pracownia analizy instrumentalnej obejmuje 9 ćwiczeń, dla realizacji następujących elementów nauczania.
- Nauka wykonania analizy jakościowej i ilościowej pierwiastków i związków chemicznych metodami instrumentalnymi. Studenci wykonują analizy według przedstawionego spisu tematów. Ćwiczenia obejmują analizę, naukę interpretacji i oceny wyników oraz obliczenia rachunkowe. Wykonanie każdego zadania poprzedza sprawdzenie przygotowania studenta do zajęć (wskazówki w instrukcjach do ćwiczeń). Przygotowanie i jakość wykonanego zadania są podstawą oceny. Średnia uzyskanych wyników stanowi ocenę zdobytej umiejętności (0-5 punktów (U)). Uzyskanie 1 punktu oznacza osiągnięcie efektu w stopniu dostatecznym.
- Konsultacje w zakresie przedmiotu przewidziano w czasie rzeczywistym, wyłącznie w wyznaczonym terminie.
- Dopuszczenie do egzaminu wymaga zaliczenia wszystkich powyższych elementów oceny na co najmniej 1 punkt.
- W sesji letniej odbywa się egzamin pisemny z zakresu:
- Znajomości klasycznych metod analizy ilościowej: wagowej, objętościowej (redoksymetrii, alkacymetrii, argentometrii i kompleksometrii) oraz znajomości zasad wykonywania czynności laboratoryjnych - średnia do 5 punktów (W).
- Znajomości instrumentalnych metod analizy ilościowej i jakościowej (spektrofotometrii absorpcyjnej i emisyjnej, technik termoanalitycznych, spektrometrii masowej, metod radiometrycznych, metod elektrochemicznych i metod rozdzielczych) - średnia do 5 punktów (W). Pytania dotyczące metod instrumentalnych zawierają zadania rachunkowe.
- Znajomości kryteriów doboru metod analitycznych oraz wiedzy na temat pochodzenia błędów w analizie chemicznej i zasad walidacji metod – średnia do 5 punktów (W).
- Sprawdzian umiejętności rozwiązywania zadań rachunkowych (analiza klasyczna) – średnia do 5 punktów (U).
Egzamin końcowy nie obejmuje zakresu wiedzy i umiejętności zaliczonych pozytywnie wcześniejszym sprawdzianem pisemnym (pkt. 1e).
- Ocena końcowa, zaliczająca jest ustalana po uzyskaniu co najmniej 1 punktu z każdej części – 5 a-d egzaminu oraz zaliczonych wcześniej umiejętności (U). Do obliczenia oceny końcowej używane są też wszystkie zgromadzone oceny jednostkowe, zdobyte podczas zajęć dydaktycznych:
W×50%+U×40%+K×10%=0-5punktów
0 – ocena niedostateczna – brak zaliczenia któregokolwiek efektu uczenia się
1 – ocena dostateczna
2 – dość dobry
3 – dobry
4 – ponad dobry
5 – bardzo dobry
Punkty W, U i K zdobyte przed egzaminem uwzględniane są w każdym terminie. Drugi i trzeci termin egzaminu obejmuje tylko niezaliczoną część wskazaną w pkt. 5 a-d.